Haberler

Avrupa’nın İlk Silindirik Lityum İyon Pil Tesisi Üretime Hazır

ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy, savunma sanayisinde dışa bağımlılığı azaltacak silindirik lityum iyon pil üretim tesisi ile pillerin Avrupa’ya ihraç edileceğini ve bölgenin pil deposu haline geleceğini bildirdi.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde hayırsever iş insanlarının katkılarıyla kurulan ASPİLSAN Enerjinin temelleri, Kayserili vatandaşların yaptığı bağışlarla 1981’de Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde atıldı.

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının yüzde 98 hissesine sahip olduğu ASPİLSAN Enerji özel sektörün yanında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyacına göre, kara, hava ve denizde kullanılan cihazlara özgü pil ve bataryalar üreterek Türkiye’nin gücüne güç katıyor.

Fabrika, TSK’nın telsiz, gece görüş sistemi, karıştırıcı sistem, tanksavar sistem ve mayın tarama-bomba imhalarında kullanılan robotik sistem bataryaları, füze ve güdüm kitlerinde kullanılan pil ve bataryaları ile anti-torpido bataryalarının yanında da tasarlıyor.

ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy, Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi’nde geçen yıl temeli atılan ve yakın zamanda seri üretime geçecek lityum iyon pil üretim tesisinin tamamlandığını söyledi.

Özsoy, lityum iyon teknolojisinin günümüzde pek çok alanda kullanıldığını Türkiye’de olmayan teknolojiyi ülkeye getirerek yeni bir “teknoloji çağı”na adım atıldığını belirtti.

Seri üretim için önemli bir adım atıldığına değinen Özsoy, başta savunma sanayi olmak üzere, özel sektöründe ihtiyaçları doğrultusunda enerji depolanması için yeni bir tesisin yapıldığını aktardı.

Tesisin yatırım bedeli 1 milyar 500 milyon lira

Tesisin yaklaşık 1 milyar 500 milyon liraya tamamlandığını vurgulayan Özsoy, başlangıçta atılan bu adımların milyarlarca liralık yatırımları da beraberinde getireceğini bildirdi.

Özsoy, pil üretiminde yerli ve milli olmanın önemini anlatarak, “Türkiye dünyadaki enerji depolama sistemlerinin artık arkasından gelen değil, bu yatırımla onların en önünde gelen aktörlerinden olan biri haline geldi. Türkiye gelecekte bir pil ülkesi olacak. Çünkü gelecekte her şey pille çalışacak. Teknoloji pilsiz olmayacak. Uzaydan, elimizdeki cep telefonuna kadar tüm platformlarda pil üretimi ülkemizde gelişecek Avrupa’ya ihraç yapacağız, bölgenin pil deposu haline geleceğiz. Gelecekte de bizi çağdaş teknolojiye ulaştıracak bir hamleyi başlattık.” ifadelerini kullandı.

Tesisin Türk savunma sanayisinin kritik noktalarında da kullanılacağını vurgulayan Özsoy, “Savunma sanayimizin dışa bağımlılığını, özellikle üstü kapalı ambargolarla önünün kesilmesinin önüne geçilecek. Bizim elektronik veya silah sistem tasarımcılarımız gönüllerince tasarımlarını yapacaklar.” dedi.

“Ülkemizin başta elektrikli araçlar olmak üzere, daha sonra savunma sanayisinde dışa bağımlığı azalacak.” diyen Özsoy, Türkiye’nin katma değerli ürünlerinin üretilmesinde fabrikanın önemli katkılar sağlayacağını da kaydetti.

Patent ve lisans ile üretim yapılacak

ASPİLSAN Enerji Yatırım Projeleri Yönetim Ofisi Direktörü Nihat Aksüt ise üretimin milli teknoloji ile yapıldığını başka bir şirketin patent ya da lisansı ile üretim yapılmadığını söyledi.

Üretilen pilin tüm fikri ve sınai mülkiyet hakkının ASPİLSAN Enerji’ye ait olduğunu vurgulayan Aksüt “Silindirik olan pilin kapasitesi 2800 mAh, gerilimi 3.65V’dur. Tesisimizin yıllık üretim kapasitesi 220 MWh, yani dakikada 60 hücre üretilmekte, bu da yıllık olarak 21 milyon 600 bin adet hücreye tekabül etmektedir.” dedi.

Pil üretim tesisinde sadece NMC değil diğer lityum iyon kimyalardaki hücrelerin de üretilebileceğini anlatan Aksüt, tesisin 25 bin metrekare kapalı alana yapıldığına da dikkati çekti.

Aksüt, fabrikada 2 bin 10 metrekarelik kuru alan olduğunu bunun ise Türkiye’deki tüm kuru alanların toplamından daha fazla bir yapı olduğunu kaydetti.

Makine hattının kurulumunun, devreye alınmasının ve saha kabul testlerinin tamamlandığını belirten Aksüt, deneme üretiminde olduklarını Haziran aynıda ise seri üretime geçeceklerini de ifade etti.

Aksüt, fabrikanın öneminden bahsederek “ASPİLSAN Enerji’nin ilk lityum iyon şarj edilebilir silindirik pil üretim tesisinin bir niteliği var Avrupa’da bu kategoride seri üretime gelmiş ilk tesis olmasıdır.” diye konuştu.

İLGİLİ İÇERİKLER

Menü