Haberler

ASPİLSAN ENERJİ 7.PİL TEKNOLOJİLERİ ÇALIŞTAYINI DÜZENLEDİ

ASPİLSAN ENERJİ 7.PİL TEKNOLOJİLERİ ÇALIŞTAYINI DÜZENLEDİ

ASPİLSAN Enerji’nin ev sahipliğinde bu yıl yedincisi düzenlenen Pil Teknolojileri Çalıştayı’nda dünyadaki enerji krizinde alternatif çözümler döngüsel ekonomi çerçevesinde ele alındı. Çalıştay sektörde söz sahibi kurum, kuruluş ve şirketlerin temsilcileri ile seçkin üniversitelerden akademisyenleri buluşturdu.

31 Ekim- 1 Kasım 2022 tarihleri arasında düzenlenen 7.Pil Teknolojileri Çalıştayı’nda “enerji krizi ve kaynak yönetimi”, “teknolojideki gelişmeler ve alternatif enerji çözümleri”, “pil geri dönüşümünün önemi ve kaynak tedarikindeki anlamı” olmak üzere üç ana temada on iki ayrı panel düzenlendi.

ASPİLSAN Enerji tarafından yedinci kez düzenlenen pil teknolojileri çalıştayına ilişkin açıklama yapan ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy şunları söyledi: ”Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın bir kuruluşu olan ASPİLSAN Enerji olarak 41 yıldır çalışmalarımızı ülkemizin teknoloji ve yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşabilmesini sağlamak adına yürütüyoruz. Bu kapsamda da pil ve batarya konusunda bir ekosistem oluşturarak sektörün tüm paydaşlarını aynı platform etrafında toplama misyonuyla artık geleneksel hale gelen pil teknolojileri çalıştayımıza oldukça önem veriyoruz.

Çalıştayı Her Yıl Daha da Büyüyen Bir Katılımla Düzenliyoruz

Ülkemizin ve savunma sanayimizin enerji ihtiyaçlarının karşılanması için tüm faaliyetlerimizi; her daim yenilikçi yaklaşımlarla, çizdiğimiz stratejiden çıkmadan ve geleceğin teknolojilerine öncü olacak şekilde yürütme hedefindeyiz. Bu kapsamda da pil teknolojileri alanında, Ar-Ge ve üretimin yanı sıra inovatif yaklaşımlar anlamında da sektörün öncüsü ve referans noktası haline geliyoruz.

Batarya ve pil teknolojileri, günümüzün en öncelikli konuları arasında bulunuyor. Bundan dolayı da hem ulusal hem uluslararası çapta her geçen yıl daha da büyüyen bir katılımla çalıştayımızı düzenliyor olmak bize ne kadar doğru bir rotada ilerlediğimizi gösteriyor. Pil teknolojileri çalıştayımız sektörün ve dünya gündeminin nabzını tutan içeriklerle ekosisteme yön verecek fikirlerin belirlenmesi anlamında önem arz etmektedir.

Ülkemizin Enerjisine Güç Katacak Lityum İyon Pil Tesisimiz Üretime Başladı

ASPİLSAN Enerji olarak Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi’nde 2020 yılı ekim ayında temeli atılan lityum iyon pil üretim tesisimiz 2022 yılı haziran ayında seri üretime geçmiştir. Tesisimiz yaklaşık 1,5 milyar liraya tamamlanmış olup Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN başta olmak üzere, Millî Savunma Bakanımız Sayın Hulusi AKAR, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa VARANK, SSB ve TSKGV Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Prof. Dr. İsmail DEMİR, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılarımız Sayın Hasan BÜYÜKDEDE ve Sayın Çetin Ali DÖNMEZ ile Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Sayın Sadık PİYADE fabrikanın kurulmasına büyük katkı sağlamışlardır.

ASPİLSAN Enerji lityum iyon pil fabrikamız stratejik bir tesis olup Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve özel sektördeki pek çok kurumun önemli bir ihtiyacı olan pil ve bataryaların yerli üretimiyle ilgili çok önemli bir ihtiyacı karşılamaktadır. Bu yerlileştirme ve millileştirme açısından çok kritik bir sürecin geride bırakıldığı bir aşamadır. Dünyada yaşanan enerji krizinde pil ve batarya açısından ülkemizin yurt dışına bağımlılığını ASPİLSAN Enerji olarak asgari seviyeye indireceğiz.
Fabrikamızda üretilen silindirik pillerin özellikle savunma sanayinde, telsizlerde, taşınabilen her türlü sistemde, sivil alanda elektrikli süpürgelerden elektrikli bisikletlere, telekomünikasyon sektöründen enerji depolama sistemlerine, elektrikli araçlara kadar kullanıldığını belirtmek isterim.

Türkiye Pil Ülkesi Olması Yolunda Hızla İlerliyor

Türkiye pil ülkesi olma yolunda hızlı adımlar atmıştır ve pilin ham maddelerinin de ülkemizde üretilmesine yönelik ciddi bir çalışma yürüttüğümüzü de söyleyebilirim. Bu konuda çalıştayımızda tartışılmış ve çok kısa zamanda ne kadar önemli bir mesafe aldığımız da bu çalıştayda görülmüştür. Geri kazanımda da firmalarımız hızla ilerlemektedir.
Şarj edilebilir pilin Türkiye’de üretilmesinin diğer teknolojilerin de hızla gelişmesine katkı sağlayacak olması ve bunun ülkemizin teknoloji anlamındaki bağımsızlığında da ciddi rol oynayacaktır.
Bu kapsamda Ar-Ge çalışmalarımıza son hızla devam etmekte olup devletimizin desteği ile de ASPİLSAN Enerji’yi dünyanın sayılı pil üreticilerinden biri haline getirme gayretinde olduğumuzu ifade etmek isterim.”

İLGİLİ İÇERİKLER

Menü