KURUMSAL

ASPİLSAN ENERJİ TARİHÇESİ

ASPİLSAN, hayırsever vatandaş ve kuruluşların yaptığı bağışlarla 2 Nisan 1981’de ülkemizin batarya ve şarj edilebilir pil ihtiyaçlarını karşılamak üzere Kayseri’de kuruldu. Bu yönü ile vatan sevgisinin emsali olmayan bir şekilde somut bir şirkete dönüşümüdür.

ASPİLSAN A.Ş., 1985 yılında Ni-Cd IEC KR 35/62 (R20) şarj edilebilir pillerinin üretimi ile başladığı faaliyetine bir yıl sonra telsizlerde kullanılan bataryaların üretilmesi ile devam etmiştir.

ASPİLSAN, bu üretimini başta savunma sanayi şirketleri olmak üzere birçok cihaz üreticisine farklı pil ve bataryalar üreterek geliştirdi. 1988 yılından itibaren ise üretim standartlarını geliştirmek maksadıyla çeşitli kalite belgeleri alarak üretimlerini sürdürdü.

1993 yılında Uçak Aküsü üretimine başlayan ASPİLSAN, özellikle devlet uçaklarında kullanılan aküleri üreterek yeni bir alanda yetkinlik kazandı. Bu ürün ile üretim kapasitesini ve ürün çeşitliliğini artırdı. uçak akülerin ihracatı ile yurtdışı pazarlara da bu dönemde yöneldi.

ASPİLSAN, 2005 yılı itibarıyla teknolojik gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkan lityum iyon batarya üretimini gündemine aldı. Çok daha fazla enerji depolayabilen ve yine emsallerinden çok daha hafif lityum iyon piller diğerlerinden farklı olarak elektronik devrelerle kullanılabiliyordu. Bu ihtiyaca yönelik olarak ASPİLSAN öncelikle bu pillerin kullanılması için gerekli olan elektronik tasarım ve üretim yeteneğini geliştirdi. Baskı Devre Kartı tasarım ve üretim yeteneğini bu dönemde kazandı. Bu yeteneğin kazanması ile lityum iyon batarya üretimine başlayan ASPİLSAN’ın bu yeteneği Panasonic firması tarafından onaylandı. Bu onayla birlikte PANASONİC firmasının şarj edilebilir pil distribütörlüğünü alan ASPİLSAN Böylece yeni bir döneme geçmiş oldu. Bu süreç daha sonra LG firması ile de devam ederek global ölçekte lityum üreticilerinin onaylı batarya üreticisi haline geldi.

2010 yılında ise günün ihtiyaçlarına yönelik olarak ve üretim standartlarının artırmak maksadıyla ISO 9001:2008 kalite ve güvenlik belgesi alınmıştır. Bugün ise ASPİLSAN Enerji’nin tüm üretim tesisleri;

• ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi,
• AS9100 (REV.D) Havacılık, Uzay ve Savunma Organizasyonları için Kalite Yönetim Sistemi,
• ISO 22163 Uluslararası Raylı Sistemler Endüstrisi İş Yönetim Sistemi,
• AQAP 2110 Tasarım, Geliştirme ve Üretim İçin NATO Kalite Güvence Sistemi,
• ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi,
• ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi

gereksinimlerini karşılayacak şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir.
Ayrıca, ASPİLSAN Enerji 2018 yılında EASA’dan (Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı) alınan Tasarım ve Üretim Organizasyon Onayları ile her türlü hava araçları için akü tasarlama ve üretme yetkilerine sahip oldu.
1993’den bu yana ASPİLSAN bünyesinde üretimi gerçekleştirilen 27Ah’lik Ni-Cd uçak akü modeli 2021 yılında EASA standartlarında yer alan 33 farklı elektriksel ve çevresel testten başarı ile geçerek akülerin her türlü hava araçlarında da kullanımına imkan sağlayacak ETSO sertifikalandırması sürecini tamamlandı.

ASPİLSAN 2016 yılında yeniden faaliyet alanlarını gözden geçirmiş ve gelişen koşullarda faaliyetlerini sürdürmek maksadıyla ASPİLSAN Enerji A.Ş. olarak yeniden yapılanmıştır.

ASPİLSAN Enerji A.Ş. 2018 yılında Ar-Ge ile başladığı Li-iyon pil üretim faaliyetlerini 2020 yılında somut bir yatırıma dönüştürmüştür. 2020 yılında başladığı yatırım süreci sonunda 2022 yılında ülkemizde ilk şarj edilebilir 18650 ebatlarında li-iyon pil üretimini gerçekleştirmiştir. Bu yatırım kapsamında sadece li-iyon pil üretilmemiş, Batarya Üretim tesisi de modernize edilmiş, Raylı sistemler için üretim yeteneği de kazanılmıştır. ASPİLSAN Enerji tarafından üretilen pillerin çeşitli platformlarda kalitesi onaylanmış ve yurt içi ve yurt dışı satışları başlamıştır. Ülkemizin ilk pil ihracatı da yine ASPİLSAN Enerji tarafından yapılmıştır.

ASPİLSAN Enerji A.Ş.’nin bu ilerleyişinin altında yenileşmeye, inovasyona ve araştırmaya verdiği önem yatmaktadır. Bu kapsamda ASPİLSAN Enerji 2016 yılında Erciyes Teknopark’ta bir Ar-Ge merkezi açarak Araştırma ve Geliştirme faaliyetlerine başlamıştır. 2018 yılının Mayıs ayında ise pil teknolojisinin ülkemizde geliştirilmesi ve müteakip dönemde kurulacak pil üretim tesisinin teknolojisine hakim olunması için Ankara’da tasarım, ürün geliştirme ve inovasyon merkezi kurulmuştur. Yine 2018 yılının Ağustos ayında önümüzdeki dönemde enerji çözümlerinden bir olacağı öngörüsü ile İstanbul’da hidrojen teknolojileri üzerine çalışmalar yapmak üzere bir Ar-Ge merkezi kurulmuştur. Bugün ASPİLSAN Enerji Kayseri yerleşkesinde bir, Ankara yerleşkesinde bir, İstanbul yerleşkesinde bir olmak üzere üç Ar-Ge ve Tasarım Merkezinde Ar-Ge ve ürün tasarım faaliyetlerine devam etmektedir.

ASPİLSAN Enerji A.Ş., bugün Kayseri Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi’nde 25.000 m² Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde ise 5.000 m2 kapalı alanda lityum pillerden, her sektöre yönelik çeşitli tip ve güçte bataryaları, çok farklı güç ve kimyalarda uçak akülerini, yine farklı güç ve ebatta raylı sistem ve deniz sistem akülerini tasarlamakta, geliştirmekte ve üretmektedir.

Son dönemde e-mobiliteye ve Enerji Depolamaya yönelik olarak faaliyetlerini artıran ASPİLSAN Enerji tüm ürünlerinin kalitesi ve güvenirliği ile ön planda olmayı ve tedarikçileri/müşterileriyle dayanışma ve iş birliği ile büyümeyi hedeflemektedir.

Menü