Haberler

Atamızı Saygı, Sevgi ve Özlemle Andık

ASPİLSAN Enerji çalışanları olarak cumhuriyetimizin kurucusu, büyük devlet adamı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılarak ebediyete intikal edişinin 83. yılında saygı, sevgi ve özlemle andık.

ASPİLSAN Enerji’de düzenlenen törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan ASPİLSAN Enerji İnsan Kaynakları ve Kurumsal Destek Müdürü Alparslan Turan Ünlü şunları söyledi:” 10 Kasımların, Atatürk’ün 57 yıllık hayatını, mücadelesini, milletimize kazandırdıkları ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından önemi büyüktür.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, halkıyla birlikte 20’nci yüzyılın başında tarihin sayfalarından silinmeye mahkûm edilmek istenen ülkemizi ve milletimizi, askerî ve siyasi dehasıyla, acımasız bir istilânın pençesinden kurtarmıştır.

Atatürk; dâhi bir asker, eşine az rastlanır nitelikte bir devlet adamı ve büyük bir lider olmanın yanında, birçok bakımdan tarihe damgasını vurmuş bir fikir adamıdır.

Türkiye Cumhuriyetini dayandırdığı temel esasların evrensel niteliği, modern bir toplumsal hayatı hedefleyen devrimleri, her gün yepyeni anlamlar kazanan söylemleri ve kaleme aldığı nitelikli eserleri kendisine aynı zamanda bir düşünür kimliği de kazandırmıştır.

Yüce Atatürk’ün aydınlık fikirlerinin etkisi, yalnızca ülkemizle sınırlı kalmamış; zihinlerde meydana getirdiği aydınlanma ve yüreklerde yaktığı özgürlük ateşiyle, bağımsızlık mücadelesi veren tüm milletlere örnek teşkil etmiş ve ülke coğrafyalarının yeniden şekillenmesine yol açmıştır.

Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan liderler, bugün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise, sevgi ve saygı uyandırarak, Türk Milletini, çağ ile tanıştırmaya gayret edip varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir. “Muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak” hedefi ise çağın akışına yön verme düşüncesinin bir göstergesidir.

Yalnız 10 Kasımlarda değil, her daim Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumluluklar ve gösterdiği hedefler tekrar tekrar konuşulmalıdır. Ülkemizin en zor anında bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerin hatırlanması, bu tür çabaların anlam ve değerinin çok iyi bilinmesi, Büyük Atatürk’ün ebedi istirahatgâhında huzur içinde yatması bakımından da önemlidir

Bizler ASPİLSAN Enerji çalışanları olarak, vermiş olduğunuz “harp sanayi tesisatımız daha fazla geliştirilsin ve endüstrileşme mesaimizde ordu ihtiyacı göz önünde tutulsun” direktifiniz doğrultusunda görevimizin başında ve asil milletimizin hizmetindeyiz. Size olan sevgimiz, saygımız ve minnetimiz her geçen gün daha da artarak sonsuza kadar sürecektir.”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ardından tören sona erdi.

İLGİLİ İÇERİKLER

Menü